Gala NNW w Pułtusku

środa, 30 Maj 2018

 fot. Robert Bielecki                                                                                                                                                         

Od lewej stoją: Michał Kisiel, Jerzy Jowalczyk, Marek Filipowicz               

W dniach 21 i 22 maja w Domu Polonii oraz w Miejskim Centrum Kultury i Sztuki – Kino w Pułtusku odbyła się retrospektywa – objętego honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy – X Festiwalu NNW – „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”


Festiwal który co roku odbywa się w Gdyni, ma swoje, organizowane w wielu miastach Polski, retrospektywy z pokazami nagrodzonych filmów. Jednym z miast, w którym odbyły się festiwalowe pokazy był Pułtusk, gdzie podczas uroczystej gali organizatorzy wyróżnili lokalnych działaczy opozycji i bohaterów walki o wolność statuetkami: „Sygnety Niepodległości” i „Drzwi do Wolności”.

fot. Marek Filipowicz

Od lewej stoją: Robert Kmiołek, Arkadiusz Gołębiewski, Marcin Wikło, Jan Kmiołek

Gośćmi szczególnymi festiwalowej Gali , którą poprowadził znany dziennikarz TVP oraz tygodnika „wSieci” – Marcin Wikło, byli m.in. trzej mieszkańcy powiatu wyszkowskiego. Statuetką „Sygnet Niepodległości” , czyli wyróżnieniem przyznawanym „świadkom historii bohatersko walczącym o wolność oraz niepodległość kraju”, uhonorowano pośmiertnie żołnierza antykomunistycznego podziemia ziemi wyszkowskiej i pułtuskiej, a pochodzącego z Rząśnika Jana Kmiołka, którą w jego imieniu odebrał bratanek imiennik – Jan Kmiołek. „Sygnetem Niepodległości” wyróżniony został także jeden z ostatnich żołnierzy Jana Kmiołka – Franciszek Kmiołek, w imieniu którego statuetkę odebrał krewny – Robert Kmiołek. Swoją statuetkę osobiście odebrał także Jerzy Kowalczyk z Wincentowa, który w reakcji na masakrę polskich robotników na wybrzeżu w grudniu 1970 r. w nocy z 5 na 6 października 1971 r. wysadziła w powietrze aulę WSP w Opolu, w której działacze komunistyczni mieli odbierać nagrody z pacyfikację robotników.

     fot. MF

Statuetka „Sygnet Niepodległości”

Wymienieni statuetki otrzymali z rąk: p.o. burmistrza Pułtuska – Doroty Subdy, dyrektora Festiwalu NNW – Arkadiusza Gołębiewskiego, dyrektora Domu Polonii w Pułtusku – Michała Kisiela.

fot. MF

Dorota Subda

Pułtuska – objęta honorowym patronatem ministra środowiska Henryka Kowalczyka – Retrospektywa Festiwalu oprócz filmowych pokazów, składała się jeszcze z warsztatów filmowych „Nagraj dziadka komórką” oraz warsztatów stylizacji modowych prowadzonych przez pracującą przy serialu „Czas honoru” kostiumografkę Małgorzatę Gwiazdecką. Uroczystą Galę swoim występem uświetnił Łukasz Juszkiewicz – uczestnik popularnego programu The Voice of Poland.
Marek Filipowicz

fot. RB

Od lewej: Marcin Wikło, Jerzy Kowalczyk, Marek Filipowicz

fot. MF

fot. MF

fot. MF

Jerzy Kowalczyk, Michał Kisiel

fot. MF

Jerzy Kowalczyk, Arkadiusz Gołębiewski

Artykuł ukazał sie także w Tygodniku Regionalnym Kurier W z dnia 29 maja 2018 r.

Kategoria: Wydarzenia

Tagi: , , , , , , , , ,

Możesz śledzić komentarze tego wpisu przy pomocy kanału RSS 2.0. Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojego bloga.

Zostaw odpowiedź