75. rocznica obławy na kolejowym moście w Wyszkowie oraz egzekucji pasażerów pociągu w maju 1943 r.

wtorek, 22 Maj 2018

29 maja we wtorek odbędą się uroczystości poświęcone 75. rocznicy rozstrzelania przez Niemców kilkudziesięciu pasażerów, zatrzymanego na moście kolejowym w Wyszkowie pociągu.

W organizację obchodów zaangażowała się Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie, Nadleśnictwo Drewnica, Nadleśnictwo Wyszków i Wojskowa Komenda Uzupełnień w Wyszkowie we współpracy z lokalnym środowiskiem reprezentowanym przez: Światowy Związek Żołnierzy AK Warszawa Wschód, Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik”, Prawo i Sprawiedliwość, Stowarzyszenie Pepisko. Patronat honorowy nad uroczystościami objął minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Do dziś nie do końca wiadomo, co było główną przyczyną zatrzymania pociągu w Wyszkowie i egzekucji pasażerów. Z tym drastycznym, nawet jak na okupacyjne warunki, aktem hitlerowskiego terroru wiąże sie epizod mówiący o przewożeniu koleją podziemnej prasy – ważnego narzędzia walki Państwa Podziemnego.

Wiecej o tragicznych wydarzeniach z maja 1943 r. znajdą Państwo TUTAJ

 

Kategoria: Wydarzenia

Tagi: , , , ,

Możesz śledzić komentarze tego wpisu przy pomocy kanału RSS 2.0. Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojego bloga.

Zostaw odpowiedź